گفت‌وگو با روزنامه شهروند

مدیرعامل بیمارستان نورافشار در گفت‌وگو با «روزنامه شهروند» مطرح کرد:
ارایه خدمات رایگان به کودکان فلج مغزی
 

بیمارستان توانبخشی نورافشار وابسته به جمعیت هلال‌احمر ایران بیمارستانی خودگردان است که در اردیبهشت‌ ماه ١٣٩٢ با وسعت حدود ٢٢‌هزار متر فضای درمانی و اداری به‌ عنوان نخستین بیمارستان بازتوانی و پزشکی ورزشی خاورمیانه راه‌اندازی شد. این مرکز تخصصی  به واسطه ارایه بالاترین مراقبت‌های ایمن، با کیفیت و بیمار محور در سطح کشور بیمارستان منتخب و بهترین مرکز ارجاع بیماران دارای مشکلات حرکتی شامل اختلالات عضلانی اسکلتی و ستون فقرات در سطح کشور است. دکتر محمد نعیمی‌پور مدیرعامل و عضو هیأت‌مدیره این بیمارستان است که در گفت‌وگویی کوتاه با او از فعالیت‌های این بیمارستان در سالی که گذشت و برنامه‌های‌شان برای‌سال پیش رو صحبت کردیم که در زیر می‌خوانید.
فکر می‌کنید بیمارستان در سالی که گذشت تا چه حد توانسته رشد داشته باشد؟
خدا را شکر نسبت به‌سال ٩٤ در تمام زمینه‌ها رشد داشته‌ایم،‌درصد اشغال تخت و مقدار اعمال جراحی و مراجعات بیماران به بیمارستان همگی رشد داشته است. البته این را هم باید بگویم که ما راضی به این درصدها نیستیم و انتظار داریم با افزایش کیفیت خدمات این‌درصد بیشتر هم شود حتی با وجود این‌که نسبت به‌سال ٩٤ به‌طورکلی بیمارستان رشد داشته است.
کارهای شاخصی که امسال در بیمارستان انجام شدند چه مواردی هستند؟
اول از همه این‌که بیمارستان از ابتدای راه‌اندازی پروانه موقت داشت که در‌سال ٩٥ موفق شدیم برای بیمارستان پروانه بهره‌برداری بگیریم که این امر قدم بزرگی بود و درحال حاضر پروانه ثبت شده در وزارت بهداشت داریم. در عین حال قرارداد بیمارستان با بیمه تامین‌اجتماعی هم در‌سال آینده بسته می‌شود و پروانه آن را در همین ماه اسفند گرفته‌ایم. از برج ٤‌سال ٩٥ عقد قرارداد با بیمه سلامت را داشتیم و مجوز دستگاه سنگ‌شکن و بخش دیالیز را هم از وزارت بهداشت گرفتیم که در‌سال ٩٦ راه‌اندازی می‌شود. در کنار اینها عمل جراحی«کارگذاری پمپ‌های داخل نخاعی» برای اولین بار در کشور امسال توسط کادر درمانی کلینیک درد بیمارستان نورافشار انجام شد. برای بیمارانی که دچار حوادثی نظیر تصادفات رانندگی، قطع عضو در اندام تحتانی یا فوقانی و بیماران سرطانی که به درد مقاوم شده‌اند و یا افرادی که تحت عمل جراحی کمر قرار گرفته‌اند و به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهند، دو روش درمانی پیشرفته وجود دارد. یکی از این روش‌های درمانی پیشرفته «کارگزاری محرک نخاعی برای بیماران» و دیگری «تهویه پمپ‌های داخل نخاعی برای تجهیز داروها» است؛ این دو روش پیشرفته جزو اعمال جراحی مینیمال قرار می‌گیرد که این عمل برای اولین بار در بیمارستان ما انجام شد و کاملا موفقیت‌آمیز بود.
راه‌اندازی کلینیک زخم هم از برنامه‌های‌سال گذشته بود؟ بناست بخش‌های دیگری هم به بیمارستان اضافه شود؟
بله، در‌سال ٩٥ کلینیک زخم را در بیمارستان راه‌اندازی کردیم که به‌طور عمده به افرادی که دچار دیابت هستند خدمات ارایه می‌دهد. همچنین در برنامه داریم که در‌سال ٩٦ بخش سی‌تی اسکن و ام‌آر‌آی را با مشارکت بخش خصوصی راه‌اندازی کنیم که در حال‌حاضر در مرحله عقد قرارداد است.
وضعیت تخت‌های بیمارستان چگونه است؟ همه تخت‌ها فعال هستند؟
ما ٩٦ تخت مصوب داریم که درحال حاضر ٧٠ تخت فعال هستند و به دنبال افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی هستیم به عبارتی می‌خواهیم تعداد تخت‌های فعال را به همان میزان مصوب برسانیم.
اضافه شدن بخش توریست درمانی هم از اتفاقات مهم ‌سال گذشته در بیمارستان نورافشار بود، عملکرد بخش را چطور ارزیابی می‌کنید؟
ما در‌سال ٩٥ مجوز توریست درمانی را از وزارت بهداشت گرفتیم و بخش مجزایی را برای این کار راه‌اندازی کردیم و در حال‌حاضر پذیرای بیماران خارجی براساس استانداردهای وزارت بهداشت هستیم.
از لحظه ورود این بیماران، پذیرش، ارایه خدمات و ترخیص براساس این استانداردها عمل می‌کنیم و باید کاملا رعایت شوند و وزارت بهداشت هم بر همین اساس مجوز لازم را می‌دهد و آن را تمدید می‌کند. اطلاعات این بیماران کاملا در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و روند درمانیشان اطلاع‌رسانی می‌شود. این فعالیت برنامه خیلی مهم و روتین بیمارستان است و به دنبال این هستیم که آن را ارتقا داده و استانداردها را هر روز بالاتر ببریم تا مجوزمان تمدید شود. در همین راستا حتی بخش مجزا تدارک دیدیم و سعی کردیم همه چیز کاملا مطابق با استانداردها باشد.
بیمارستان درحال حاضر چه بخش‌هایی دارد و تعداد پرسنل مشغول چه‌قدر است؟
بیمارستان ما بخش‌های مختلفی مانند داخلی، جراحی، اطفال، توانبخشی، اعمال مختلف ارتوپدی، جراحی اعصاب، اورولوژی، جراحی عمومی، گوش و حلق و بینی دارد. عمده جراحی‌ها در بیمارستان انجام می‌شود و بیماران داخلی در بخش مربوط بستری می‌شوند. بخش مراقبت‌های ویژه هم داریم و مجموعا حدود ٣٠٠ پرسنل در بخش‌های مختلف بیمارستان مشغول به کار هستند.
کلینیک درد را هم داریم که کنترل انواع دردها مثل درد کمر، مفاصل، ستون فقرات، دردهای مزمن بیماران خاص و در مواردی که امکان عمل جراحی باز برای بیماران وجود ندارد، در آن پیگیری می‌شود. بیمارستان نورافشار با بهره‌گیری از دستگاه‌های پیشرفته و بروز پاسخگوی بیمارانی است که می‌خواهند از رشته «درد» استفاده کنند و یا به دلیل بیماری‌هایی مثل فشارخون و بیماری‌هایی مثل فشارخون و بیماری‌های زمینه‌ای که امکان عمل جراحی دیسک، زانو و ستون فقرات به صورت عمل باز برایشان وجود ندارد و می‌توانند از قابلیت این رشته که انجام عمل جراحی به صورت بسته در آن امکان پذیر است استفاده کنند.
مهم‌ترین شاخصه بیمارستان نورافشار را چه می‌دانید؟
مهـم‌تـریـن شاخــصـه بیمارستان را خدمات بازتوانی و توانبخشی می‌دانم که ما را از بیمارستان‌های دیگر شاخص می‌کند. در حوزه وقف هم ما برای بچه‌های فلج مغزی خدمات رایگان ارایه می‌دهیم که بسیار شناخته شده است به شکلی که الان که در پایان‌سال ٩٥ هستیم تا پایان‌سال ٩٦ تمام نوبت‌ها برای این کار داده شده‌اند و کاملا پر شده است.
و برنامه‌هایی که برای‌سال ٩٦ برای بیمارستان در نظر دارید؟
برای‌سال ٩٦ روند توسعه‌ای را در بیمارستان داریم و می‌خواهیم خدمات توانبخشی که ماهیتا بیمارستان هم بر همین اساس کار می‌کند را توسعه دهیم تا بتوانیم پذیرای بیماران بیشتری باشیم. همچنین در حوزه خدمات توانبخشی سرپایی مانند فیزیوتراپی و کاردرمانی که در حال‌حاضر بیماران باید در نوبت باشند به دنبال این هستیم که به جایی برسیم که دیگر بیماری لازم نباشد در نوبت قراربگیرد.