کلینیک طب سالمندی

 کلینیک طب سالمندی بیمارستان فوق‌ تخصصی نور افشار

 

متخصص طب سالمندی بیمارستان فوق تخصصی نور افشار اعلام کرد: کلینیک طب سالمندی بیمارستان نور افشار در ابتدای سال جاری افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت و این کلینیک از ساعت 9 تا 14 خدمات درمانی لازم را به مراجعان ارائه می کند.

لیلی علیزاده؛ متخصص طب سالمندی بیمارستان فوق تخصصی نورافشار درباره این طب نوظهور در ایران، گفت: بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی، ارتقا وضعیت بهداشت و تغذیه، پیشرفت دانش و فناوری پزشکی در کنار آنچه به عنوان سیاست کنترل موالید اجرایی شد، باعث شده است در اكثر کشورهای جهان و همچنین در کشور ایران شاهد افزایش جمعیت سالمندان باشیم.
وی ادامه داد: برآورد می شود طی 25 سال آینده جمعیت سالمندان بالای 60 سال کشور از میزان حدود 8 درصدفعلی به حدود 25 درصد جمعیت کل کشور برسد، هر چند پدیده سالمندی از نتايج توسعه است ولی بی توجهی به ابعاد مختلف آن و نیازهای سالمندان می تواند مانعی جدی در برابر توسعه قلمداد شود که می توان با افزایش کیفیت زندگی سالمندان، این تهدید را به فرصتی برای رشد روزافزون جامعه تبدیل کرد.

متخصص طب سالمندی بیمارستان فوق تخصصی نورافشار با اشاره به انواع مشکلات روانی و ناتوانی ها که سالمندان را تهدید می کند، عنوان کرد: بیماری های جسمانی، نظیر بیماری های قلب و عروق و بیماری های تنفسی، پوکی استخوان و مشكلات گوارشی از آن دسته هستند. وی ادامه داد: انواع آسیب های مغزی و اختلالات روانی نظیر اضطراب، افسردگی، اختلالات شناختی از دیگر مشکلات سالمندان محسوب می شود. از آنجایی که تظاهرات بالینی و نشانه های بيماري در سالمندان متفاوت است، اغلب این اختلالات تشخیص داده نمی شوند.

علیزاده با تاکید بر اینکه بیشتر کشورهای توسعه یافته جهان مجهز به بخش سالمندي هستند، عنوان کرد: در راستای تربیت نیروی متخصص طب سالمندي کشور، اولين دوره متخصصان رشته تخصصی طب سالمندی از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شده اند و در حال حاضر بیمارستان فوق تخصصی نور افشار به دلیل امکانات منحصر به فرد توانبخشی در کشور به عنوان یکی از بیمارستان های پیشرو در زمینه طب سالمندی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، بیمارستان فوق تخصصی نور افشار که تحت پوشش جمعیت هلال احمر است دارای امکانات و تجهیزات بالقوه برای راه اندازی کلینیک ارزیابی جامع سالمندی است و در حال حاضر با استقرار کلینیک طب سالمندی بیمارستان نور افشار، خدمات متنوعی به سالمندان ارائه می شود.

متخصص طب سالمندی بیمارستان فوق تخصصی نورافشار درباره خدمات ارائه شده به سالمندان در قالب کلینیک طب سالمندی این بیمارستان اظهارداشت: تشکیل پرونده سلامت براساس الگوی ارزیابی جامع سالمندان، تشخیص زود هنگام اختلالات حافظه (آلزایمر و ساير اختلالات شناختي)، پیشگیری و درمان و مدیریت سکته مغزی و جلوگیری از عود مجدد، تشخیص و درمان پارکینسون و اختلالات حرکتی، پیشگیری و تشخیص زودهنگام افسردگی و ارائه درمان های دارویی و غیر دارویی، خدمات توانبخشی برای مبتلایان سکته مغزی، پارکینسون و بیماران جراحی تعویض مفصل، خدمات ورزش درمانی و توانبخشی برای بهبود و رفع مشکلات اسکلتی عضلاني و انجام فعالیت های ورزشی و حرکت درمانی تحت نظر دکترای تخصصی ورزشي و سالمندی و مشاوره و بهبود تغذیه و ارتقا کیفیت زندگی سالمندی، از جمله خدماتی است که در کلینیک طب سالمندی نورافشار به متقاضیان ارائه می شود.

وی خاطرنشان کرد: کلینیک طب سالمندی بیمارستان نور افشار در ابتدای سال جاری افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت و این کلینیک از ساعت 9 تا 14 خدمات درمانی لازم را به مراجعان ارائه می کند.