به وب سایت بیمارستان نور افشار خوش آمدید

تاريخچه بيمارستان

 

                                                                                                                                                                                                                                   GOPR2872

 

 

بیمارستان نورافشار در طول حیات چندین ده ساله خود فراز و فرودهای بسیاری به خود دیده است. اولین بار این فضا که به قصر جمال آباد شهرت داشت توسط مرحوم ابوالحسن نورافشار به آسايشگاه كوچكی جهت نگهداری رایگان کودکان مبتلا به فلج اطفال رها شده در خیابان‌های تهران در آمد.
در تاريخ 30/9/1339 مرحوم نورافشار اين قصر را با كليه متعلقات شامل چهار هکتار فضای باغی و قنات اختصاصی، وقف جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران نمود و از آن به بعد اين مكان رسماً به عنوان آسايشگاه مفلوجين نورافشار نامگذاري و تحت مديريت جمعت مذكور و سرپرستي افتخاري مرحوم نورافشار شروع به فعاليت کرد.

 

کلنگ احداث بیمارستان عمومی در این مکان توسط مرحوم نورافشار زده شد اما این بیمارستان که واقف آن افتتاحش را ندید در سال 1355 با وسعت حدود 4500 متر مربع و با بخش‌هاي تخصصي جراحي ارتوپدي، توانبخشي، فيزيوتراپي، هيدروتراپي، آزمايشگاه و راديولوژي افتتاح و راه‌اندازي شد.

 

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران مدیریت بیمارستان مدتی در اختیار وزارت بهداری و بهزیستی قرار داشت و در طول جنگ تحمیلی نیز تحت نظارت بنیاد شهید، مکانی برای مداوای مجروحین جنگی بود. پس از جنگ نیز این مکان برای مدتی به عنوان آسایشگاه جانبازان تحت نظر بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی مورد استفاده قرار گرفت.


با پیگیری‌های انجام شده توسط مسؤولین وقت جمعیت هلال احمر، بیمارستان نورافشار در تاريخ 31/5/1379 مجدداً در اختیار جمعیت قرار گرفت اما با توجه به فرسودگی بیمارستان، تصمیم به نوسازی و توسعه بیمارستان گرفته شد.

این پایان سرنوشت پر فراز و نشیب بیمارستان نورافشار نبود. زمانی که بیمارستان تقریباً نیمه کاره رها شده بود؛ چندین طرح برای راه‌اندازی آن ارایه شد. کاربری بیمارستان از بیمارستان عمومی به تخصصی تغییر یافت و در این بین برای مدتی قرار شد در این محل بیمارستان سوختگی افتتاح شود.

 

در نهایت این بیمارستان با پیگیری‌های مجدانه دکتر ابوالحسن فقیه رئیس و دکتر محمد عباسی دبیر کل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و با حمایت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در اردیبهشت ماه 1392 با وسعت حدود 22000 متر فضای درمانی و اداری به عنوان اولین بیمارستان بازتوانی و پزشکی ورزشی خاورمیانه مجدداً راه‌اندازی شد.