جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اسپیرومتری

 

اسپیرومتری یا نوار ریه، نوعی آزمون عملکرد ریه است که برای اندازه‌گیری جریان هوا در ریه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش همچنین میزان هوای موجود در ریه‌ها را ارزیابی می‌کند. اسپیرومتری با استفاده از دستگاهی به نام اسپیرومتر انجام می‌شود. این دستگاه میزان هوایی که شخص تنفس می‌کند و سرعت خروج هوا از ریه‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. اسپیرومتری یا نوار ریه، یک آزمون بی‌خطر و متداول محسوب می‌شود.

دلایل استفاده از اسپیرومتری یا نوار ریه

اسپیرومتری یا نوار ریه جهت تشخیص بیماری‌های مزمن ریه استفاده می‌شود. برخی از پزشکان نیز اسپیرومتری را برای ارزیابی برنامه درمانی بیمار به کار می‌برند.

نحوه انجام اسپیرومتری یا نوار ریه

در زمان اسپیرومتری یا نوار ریه، بیمار درون یک لوله که به دستگاه اسپیرومتر متصل است، نفس عمیق می کشد و سپس با حداکثر توان برای چندثانیه هوا را وارد لوله ها می کند. کل روند آزمون حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد ولی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

اهمیت اسپیرومتری یا نوار ریه

انجام آزمون عملکرد ریه برای افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن ریه بسیار اهمیت دارد. علاوه بر سنجش عملکرد ریه، وجود انسداد مجرای تنفسی نیز توسط اسپیرومتری یا نوار ریه قابل ارزیابی است. این روش در تشخیص انواع مختلف عارضه‌های مزمن ریه مانند بیماری مزمن انسدادی ریه به پزشک کمک می‌کند.

جهت انجام آزمون اسپیرومتری و بررسی عملکرد ریه می توانید شنبه تا پنجشنبه با تعیین وقت قبلی و به کلینیک نورافشار مراجعه کنید.

جهت تعیین وقت با پذیرش کلینیک تماس بگیرید:

021-7582 داخلی 1131 و 1132